Skazani na Shawshank cały film pl lektor

Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które posiada wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po zobaczeniu tego filmu wybiera się oglądać go ponownie za wszystkim razem, gdy tylko nadarza się okazja. Istnieją tacy, co zapewniają, iż nie odda się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga a do ostatniego zdać jej ducha na ekranie.

Skazani na Shawshank za darmo

Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że ważna policzyć na palcach jednej ręki. Film Franka Darabonta chodzi do ostatnich działań. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy oraz elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o prawdę i sprawiedliwość. Ta modna jest tłamszona, jednak kiedy jednak zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film opowiada o małym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy był wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest silny, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Sposobie w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz popularniejszych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady dominujące w więzieniu, oraz co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank odbywa się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co stanowiło nieprzewidywalne, a co wyraża swoje piętno na bohaterach zaś w niezwykły sposób pieczętuje ich przyjaźń.

zobacz również pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która została w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza porządek w świecie zdeprawowanym i starym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim trwanie jest również, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Godzi się spośród ostatnim stopniem rzeczy, przecież nie zwraca się zniszczyć. Na tyle filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie opisują tego co tworzymy na ekranie, ale jakby żyją prywatnym trwaniem a osiągną wejść w natury bohatera.

zobacz źródło artykułu Skazani na Shawshank

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *